Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Czwartek, 2024-06-13 ( Imieniny: Antoniego, Gracji)

MOPS Tarnowskie Góry - Dzienny Dom Pomocy dla Osób Starszych i Samotnych

Dzienny Dom Pomocy dla Osób Starszych i Samotnych

ul. Bytomska 15
42-600 Tarnowskie Góry
tel. 32 285 34 77

Opis działalności Dziennego Domu Pomocy dla Osób Starszych i Samotnych

Obszarem działania Dziennego Domu Pomocy dla Osób Starszych i Samotnych jest gmina Tarnowskie Góry.

Podstawą przyjęcia do Domu jest decyzja administracyjna. Decyzję wydaje się na podstawie przeprowadzonego przez pracownika socjalnego wywiadu środowiskowego w miejscu zamieszkania.

Dzienny Dom Pomocy dla Osób Starszych i Samotnych działając od grudnia 1980 roku stanowi formę pośrednią pomiędzy opieką zakładową i pomocą środowiskową i jako taki zaspokaja w sposób kompleksowy potrzeby ludzi starszych, samotnych nie pozbawiając ich naturalnego otoczenia.

Dzienny Dom Pomocy dla Osób Starszych i Samotnych zapewnia pensjonariuszom następujące rodzaje świadczeń:

  • dzienny pobyt wraz z posiłkami (śniadanie, obiad, kolacja);
  • podstawowe świadczenia opiekuńcze oraz rekreacyjno-kulturalne;
  • rehabilitację ruchową;
  • organizowanie zajęć w ramach terapii zajęciowej np. ćwiczenie pamięci, muzykoterapia, ćwiczenia manualno-sprawnościowe, spotkania w ramach programu "poznajmy się lepiej", wspólne gry i zabawy poprawiające kondycję wzrokowo-ruchową.

Pozwala to spełniać główne cele Dziennego Domu Pomocy dla Osób Starszych i Samotnych czyli : profilaktyczny, socjalny, aktywizujący i integracyjny.

Dzienny Dom Pomocy dla Osób Starszych i Samotnych niweluje znacznie objawy i lęki przed starością, przeciwdziała monotonii, nudzie i samotności. Bardzo często pensjonariusze mogą wybierać formy aktywności, które im najbardziej odpowiadają, a także mogą sami realizować własne pomysły.

W Domu rodzą się nowe znajomości, przyjaźnie. Placówka nie stanowi wyizolowanej społeczności, jest otwarta na środowisko zewnętrzne.

Odwiedzają nas dzieci z tarnogórskich szkół i przedszkoli przedstawiając programy artystyczne np. z okazji Dnia Babci, Wigilijne Jasełka i inne.

Od kilkunastu lat utrzymujemy kontakt z Dziennym Domem Pomocy Społecznej w Rudzie Śląskiej. Wspólne spotkania np. bal przebierańców w czasie karnawału w Rudzie Śląskiej, czy Majówka w przydomowym ogrodzie w Tarnowskich Górach sprzyjają integracji obu środowisk.

Pensjonariusze Domu chętnie korzystają z organizowanych wycieczek krajoznawczo - turystycznych (zazwyczaj w ciągu roku organizuje się 2 wycieczki).

O rodzinną atmosferę w Domu dba cały personel : kierownik, rehabilitant, terapeuta zajęciowy i 4 pracowników obsługi.

Bardzo często osoby trafiają do Dziennego Domu Pomocy dla Osób Starszych i Samotnych po stracie bliskiej osoby, skłania je do tego poczucie samotności, pustki, nieporadności na co dzień, potrzeba kontaktu z innymi.

 

 

Autor: Zuzanna Gorzkowska

Metryczka

Metryczka
Wytworzono:2018-09-10 12:47przez: Zuzanna Gorzkowska
Opublikowano:2018-09-10 00:00przez: Zuzanna Gorzkowska
Podmiot udostępniający: Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej
Odwiedziny:4014

Rejestr zmian

  • Brak wpisów.

Banery/Logo